menusearch
mehrjoor.ir

اطلاعیه ها

جستجو
 آرامش را از مردم ربودند آرامش را از مردم ربودند داغ‌ترین اخبار این روزها که نقل محافل است، قیمت سکه، ارز، مسکن و البته به تازگی بورس اوراق بهادار است. هر روز از قیمت‌های جدید پرده برداشته می‌شود و شگفتی‌ها را بیشتر می‌کند. این افزایش‌ها اگرچه از بعد اقتصادی نیاز به تحلیل‌ها و تفسیرهای بی‌شماری دارد تا پاسخ این سوال مهم داده شود که چرا در کمتر از یکی دو سال شاهد این قیمت‌های نجومی هستیم که شاید روزگاری فکر آن را هم نمی‌کردیم. اما از بعد اجتماعی و جامعه‌شناسی نیز نیازمند بررسی است. رفتارهای هیجانی یکی از دلایلی است که در کنار عوامل اقتصادی باعث این قیمت‌های نجومی شده است. هر روز افزایش قیمت‌ها این پیام را می‌دهد که دارایی‌های مردم ارزش خود را از دست می‎‌دهند و طبیعی است که آن‌ها به دنبال این موضوع باشند که ارزش پس انداز خود را حفظ کند. در این میان طلا، سکه و ارز مهم‌ترین انتخاب‌هایی است که می‌تواند این هدف را محقق کنند. به تازگی بورس هم که به نظر می‌رسد یگانه راه جذب نقدینگی‌های سرگردان در مسیر درست و غیر تورم زا است به آن پیوسته است. سه شنبه هفدهم تیر ۹۹  ماسک‌های در غلاف ماسک‌های در غلاف روح‌الله مهرجو‪-‬ امروز دیگر همه می‌دانیم که دست‌های آلوده را می‌توان شست و از شر ویروس منحوس کرونا نجات یافت به شرطی که به چشم، دهن و بینی خود نزنیم. امروز همه می‌دانیم که اگر سرفه کردیم و یا عطسه زدیم باید مقابل دهان خود را بگیریم. اگر دیگران هم سرفه و عطسه کردند باید از صورت خود به ویژه دهان و بینی مراقبت کنیم. بهترین راه مراقبت هم همین زدن ماسکی است که تا چندی پیش تنها پزشکان و پرستاران به ویژه جراحان و عوامل اتاق عمل آن را بر صورت خود می‌زدند؛ اما امروز همه باید آن را بر صورت بزنیم. قطعاً هیچ انسانی تمایل ندارد که این پارچه کش دار لعنتی را بر روی صورتش به صورت مداوم حمل کند و از این سو به سوی دیگر برود.
اگرچه در تعریف این مساله بسیار ساده به نظر می‌رسد و همه برای حفظ سلامتی خود مجبور هستند ماسک استفاده کنند، اما هستند افرادی که با علم نسبت به این موضوع معتقدند که کرونا نمی‌گیرند و زیر بار ماسک هم نمی‌روند. در این میان مسئولان وزارت بهداشت هم اقداماتی چون پویش «من ماسک می‌زنم» و یا تبلیغ‌هایی چون«ماسک من از تو محافظت می‌کند، ماسک تو از من» سعی می‌کنند جامعه را به این سمت سوق دهند تا کمتر شاهد شیوع این بیماری باشیم.
چهارشنبه یازدهم تیر ۹۹
کنار رفتن مصلحت‌های کلیشه‌ایِ برخورد با دانه‌درشت‌ها در قوه قضائیه/ رئیسی با شاه‌مهره‌ها هم تعارف ندارد کنار رفتن مصلحت‌های کلیشه‌ایِ برخورد با دانه‌درشت‌ها در قوه قضائیه/ رئیسی با شاه‌مهره‌ها هم تعارف ندارد در همین خصوص روح‌الله مهرجو، استاد دانشگاه و پژوهشگر امور اجتماعی با بیان اینکه مبارزه گسترده با فساد که قوه قضائیه آغاز کرده در شرایط فعلی یک اتفاق امیدبخش در جامعه است، اظهار کرد: در شرایطی که وضعیت اقتصادی مناسب نیست و دغدغه مردم تأمین معیشت است اخبار مبارزه با فساد می‌تواند برای مردم روحیه بخش باشد. شنبه هفتم تیر ۹۹ پمپاژخون جدید در بدنه قوه قضائیه پمپاژخون جدید در بدنه قوه قضائیه قوه قضائیه در یک سال اخیر که با دوره تحول همراه شده است دستخوش تغییرات ملموسی گردیده که هر کسی می تواند آن را به خوبی لمس کند، لوایح مختلف مثل لایحه استرداد مجرمین، رسیدگی به جرائم سیاسی، حذف مجازات حبس برای برخی جرائم و دیگر لوایحی که طی هفته های گذشته توسط آیت الله رئیسی ابلاغ شد. با این همه به نظر می رسد عملکرد قوه قضائیه در طول یک سال گذشته باید مورد بررسی کارشناسانه قرار گیرد تا ابعاد مختلف آن مشخص شود. حامی عدالت در میز گردی به بررسی این موضوع پرداخته است. در میز گرد مذکور جعفر بای جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی، پیمان حاج محمود عطار وکیل پایه یک دادگستری، روح الله مهرجو پژوهشگر اجتماعی ومهدی منصوری سنگری وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاهحضور یافتند تا از بعد حقوقی و اجتماعی عملکرد قوه قضائیه در دوره تحول را مورد بررسی قرار دهند؛ مشروح این میز گرد را در ادامه می خوانید. سه شنبه سوم تیر ۹۹ کتاب؛ گمشده عصر ارتباطات کتاب؛ گمشده عصر ارتباطات تا اوایل قرن بیستم که هنوز تلویزیون رسانه گرم و مورد علاقه مارشال مک لوهان، بزرگ‌ترین نظریه‌پرداز ارتباطات همه‌گیر نشده بود، کتاب همدم و همراه و اکثر انسان‌ها به‌ویژه در دنیای غرب بود. در آن زمان برخلاف امروز که بیشتر مطالب کپسولی ارسال‌شده از طریق شبکه‌های اجتماعی مورد پسند قرار می‌گیرند، کتاب‌های حجیم بیشتر مورد استقبال قرار می‌گرفت، چراکه کتاب یگانه‌عامل پرکردن اوقات فراغت بود اما با رشد تکنولوژی، همه‌گیری تلویزیون و ترک‌تازی سینما، کم‌کم کتاب‌ها مجبور به رعایت رژیم رسانه گرم شدند و از حجم آنها کاسته شد. اما در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌ویکم رژیم تبدیل به سوءهاضمه شد و کتاب با بی‌مهری در کشورهای جهان سوم یا همان «جنوب جهان» مواجه شد. جمعه سی ام خرداد ۹۹