menusearch
mehrjoor.ir

زائران خدا

جستجو
۱۳۹۷/۳/۱۰ پنج شنبه
(2)
(0)
زائران خدا
زائران خدا
 باسمه تعالی
"چه کسی مثل تو هست؟
میان تو و او راه باز است. هر زمان خواستی می‌توانی بدون هیچ مانعی پیش او بروی، وضو بگیری و در برابرش بایستی. نه دری و نه دربانی! و مستقیم ناراحتی و نیازت را به او بگویی و حوائجت را از او بخواهی و در کارهایت یاری طلبی... کسی مثل تو این گونه هست، ای فرزند آدم؟"
(برگرفته از روایتی از امام مجتبی (علیه السلام))(1)
احتمالاً برای شما هم پیش آمده که گاهی که دل‌تنگ و نیازمند به ارتباط با دیگران هستید، شاید امکان معاشرت و  ارتباط با دوستانتان حتی به صورت مجازی نیز وجود نداشته باشد و ببینید که هیچ‌کس در دسترس‌تان نیست، یا وقت ندارد، یا کمکی از دستش ساخته نیست...
ارتباط و رفافت با خدا، معادله‌ی متفاوتی است. اتصال به این هم‌دم شنوا، در هر لحظه و در هر مکان برایمان مهیاست. در این میان و در بین همه مکان‌ها، یکی از مقدس‌ترین اماکن جهان، مساجد هستند. اگر چه مساجد نیز از نظر فضیلت با هم متفاوتند، ولی ارزش اهل مسجد بسیار بالاست؛ تا جایی که امام حسن مجتبی (علیه السلام) همواره می‌فرمود: "اهل مسجد، زائران خدایند و بر میزبان سزاوار است که به دیدار کننده‌اش هدیه دهد."(2)
پس چه خوبست که در ميان همه دغدغه‌هاي رندگي، فرصتي را نيز براي بهره‌مندي از معنویت مسجد در برنامه‌های روزانه خود قرار دهيم.
از دیرباز، مردم در مساجد سه گونه بوده اند: یک گروه در نماز، گروهی دیگر به تلاوت قرآن و گروهی نیز مشغول فراگیري دانش، ولی گاهی در برخی مساجد، شاید پیش بیاید که گروهی در خرید و فروش باشند، گروهی در غیبت کردن از مردم و گروهی نیز مشغول به جنجال و سخنان بیهوده!
اما اگر فرصت حضور در مسجد را تداوم بخشیم و از آن به درستي بهره گيريم، به فرموده امام مجتبی (علیه السلام) از جانب پروردگار مهربانمان به یکی ازهفت تحفه ارزشمند، دست می یابیم.
امام حسن (علیه السلام) فرمود: "هر کس به رفت و آمد در مساجد مداومت کند، [حداقل] یکی از هفت [مورد ذیل] را به دست می آورد:
1- برادري که از او در راه خدا بهره جوید.
2 - دانشی گزیده،
3- رحمتی مورد انتظار (از سوی خداوند)
4- نشانه‌اي محکم که (او را) به سوی هدایت، راهنمایی کند.
5- خصلتی مانع یا رهنمون‌ساز که او را از زشتی باز دارد. (3)
6- ترک نمودن گناهی از روی حیا (و شرم) توسط او
7 - تقواي الهی."(4)
پس چه خوبست که تا فرصت زندگی باقی است، به زیارت پروردگار خویش بشتابیم و فرصت حضور در مساجد را مغتنم شماریم.
(برگرفته از کتاب "فرهنگ سخنان امام حسن مجتبی (علیه السلام)"، تألیف: "مرحوم حجه الاسلام محمد دشتی" (با برخی تغییرات و اضافات))
اینجانب فرارسیدن نیمه ماه مبارک رمضان
سالروز میلاد خجسته
کریم اهل بیت (علیهم السلام)،
امام دوم شیعیان
حضرت امام حسن بن علی المجتبی (علیه السلام)
را به تمامی مسلمین جهان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می گوید.

پاورقی‌ها:
1- قال الامام حسن بن علی المجتبی (علیه السلام): "یا ابن آدم من مثلک و قد خلی ربک بینه و بینک، متی شئت ان تدخل علیه توضأت و قمت بین یدیه، و لم یجعل بینک و بینه حجابا و بوابا، تشکو الیه همومک و فاقتک، و تطلب منه حوائجک و تستعینه علی امورک" (ارشاد القلوب، جلد 1، صفحه 77)
2- کان الامام حسن بن علی المجتبی (علیه السلام) یقول: "أهل المسجد زوار الله و حق علی المزور التحفۀ لزائره" (ارشاد القلوب، جلد 1، صفحه 77)
3- راوی در خصوص این جمله می گوید گمان می کنم که آن حضرت این گونه فرمود.
4- قال الامام حسن بن علی المجتبی (علیه السلام): "من ادمن الاختلاف الی المساجد، لم یعدم واحدة من سبع. أخا یستفیده فی الله. او علما مستطرفا او رحمۀ منتظرة. او آیۀ محکمۀ تدل علی هدي، او أنه اظنه قال سدة او رشدة تصده عن ردي او یترک ذنبا حیاء او تقوي." (بحار الانوار، جلد 80، صفحه 386)
 
مرتبط با این بخش
ماهنامه تخصصی فکر اقتصادی دبیر تحریریه :روح الله مهرجو وابستگی به تولیدات خارجی چگونه از بین می‌رود؟دعای مجیر/متن دعازندگینامه امام خمینی-بیوگرافی امام خمینیتأمین اجتماعی در حکومت علوی روز قدس؛ نماد استکبارستیزی و همگرایی امت اسلامی منع گسترش سلاح شیمیایی با هم افزایی جامعه بین المللیهاله خاکستری ابهام پیرامون شفافیت دولت رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران حج امسال: سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شدبه نام اپراتورها ،به کام کلاهبرداران .دبیر تحریریه ماهنامه تخصصی فکراقتصادی تیر97 مشکلات پیش روی توسعه بیمه آتش سوزی منازل مسکونی شهرآورد 88 / دیدار تیم های استقلال و پرسپولیسحماسه‌سرایی در عصر صفوی شناخت حماسه‌های عصر صفوی با تکیه بر حمله‌ی حیدری و شاهنامه‌ی حیرتیبوم‌گردی آیا می‌تواند برای گردشگری ایران سودمند باشد؟ در جستجوی آرامش سهم ایران از گردشگری الکترونیک در جهان چقدر است؟ جای خالی سفرهای آنلاین‌ در گردشگری ایران