menusearch
mehrjoor.ir

اطلاع رسانی درست مانع بروز شایعه سازی می شود

جستجو
۱۳۹۷/۱/۱۷ جمعه
(0)
(0)
اطلاع رسانی درست مانع بروز شایعه سازی می شود
اطلاع رسانی درست مانع بروز شایعه سازی می شود

روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات در خصوص شایعه و شایعه پراکنی بیان داشت: شایعه اطلاعاتی است که در بین افکار عمومی شیوع پیدا می کند، اکثر شایعاتی که منتشر می شود هدف درستی را دنبال نمی کند به همین علت شایعه یک لغتی با بار منفی است.

نوآوران آنلاین- وی ضمن بیان اینکه مهم ترین عامل رشد شایعه پایین بودن سواد رسانه ای مردم است، تصریح کرد: مردم زمانیکه مطلبی را می شنوند باید سریع به دنبال منبع آن باشند که خبر را چه کسی گفته و در کجا آمده و چه کسی تایید کرده است با همین سوالات بیش از 50 درصد شایعات در همان بدو تولد از بین می رود.
مهرجو ادامه داد: متاسفانه نه تنها پرس و جویی در خصوص منبع خبر نمی شود بلکه بعضی از افراد به دلیل ضعف شخصیتی که دارند نیاز به بزرگنمایی در جامعه و نیاز به حضور بیشتر در جامعه دارند شایعه را با شاخ و برگ بیشتر انتشار می دهند در واقع یک چیزی را می سازند که با شایعه اولیه هم بسیار متفاوت است.
روح الله مهرجو با بیان این موضوع که شایعه مانند ویروسی است که اگر وارد بدن سالم و قوی شود نمی تواند زیاد پیش روی کند اما اگر این ویروس وارد بدن بیمار و آماده پذیرش بیماری شود بلافاصله منتشر می شود، می گوید: بنابراین افکار عمومی اگر سالم باشد برای برخورد با شایعات آماده است و هیچ گاه ما شاهد رشد بی رویه شایعات نخواهیم بود.
امروزه اوج شایعه در شبکه های اجتماعی است
روح الله مهرجوکارشناس ارتباطات  بیان می کند: به بحث شایعه می توان از چند محور می توان نگاه کرد یکی مباحث فقه رسانه ای است که جعل دروغ حرام است چه در رسانه چه دهان به دهان باشد.
وی می گوید: مشکلی که در جامعه ما وجود دارد زود باوری مردم است تلقین پذیری، خرافه گرایی، نداشتن سواد رسانه ای، نداشتن تفکر انتقادی و اینکه مردم می خواهند همرنگ جماعت باشند اینها همه دست به دست هم می دهد تا شایعه شکل بگیرد و منتشر شود.
این کارشناس  ارتباطات عنوان کرد: اوج شایعه را می توان در شبکه های اجتماعی دید زیرا مردم رغبت ندارند متنی را که در یک شبکه اجتماعی به دستشان رسیده در مورد آن تحقیق کنند و به راحتی متنی را که شاید اصلا صحت و منبعی ندارد برای چندین نفر دیگر ارسال می کند.
جلوانی با اشاره به اینکه کار کپی و پیست در شبکه های اجتماعی بسیار رایج شده است، می گوید: خیلی از پیام هایی که در شبکه های اجتماعی با تیتر جنجالی و با نام یک خبرگزاری و همراه با لینک ارسال و دست به دست می شود در صورتی که بر روی لینک کلیک کنند متوجه می شوید که اصلا چنین صفحه ای وجود ندارد اما هیچکس قبلاز ارسال برای دیگری بر روی لینک کلیک نمی کند که آیا این خبر صحت دارد یا خیر.
ضعف سواد رسانه ای مهم ترین عامل رشد شایعه است
وی ضمن بیان اینکه مهم ترین عامل رشد شایعه پایین بودن سواد رسانه ای مردم است، تصریح کرد: مردم زمانیکه مطلبی را می شنوند باید سریع به دنبال منبع آن باشند که خبر را چه کسی گفته و در کجا آمده و چه کسی تایید کرده است با همین سوالات بیش از 50 درصد شایعات در همان بدو تولد از بین می رود.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر