menusearch
mehrjoor.ir

اخبار

جستجو
 آرامش را از مردم ربودند آرامش را از مردم ربودند داغ‌ترین اخبار این روزها که نقل محافل است، قیمت سکه، ارز، مسکن و البته به تازگی بورس اوراق بهادار است. هر روز از قیمت‌های جدید پرده برداشته می‌شود و شگفتی‌ها را بیشتر می‌کند. این افزایش‌ها اگرچه از بعد اقتصادی نیاز به تحلیل‌ها و تفسیرهای بی‌شماری دارد تا پاسخ این سوال مهم داده شود که چرا در کمتر از یکی دو سال شاهد این قیمت‌های نجومی هستیم که شاید روزگاری فکر آن را هم نمی‌کردیم. اما از بعد اجتماعی و جامعه‌شناسی نیز نیازمند بررسی است. رفتارهای هیجانی یکی از دلایلی است که در کنار عوامل اقتصادی باعث این قیمت‌های نجومی شده است. هر روز افزایش قیمت‌ها این پیام را می‌دهد که دارایی‌های مردم ارزش خود را از دست می‎‌دهند و طبیعی است که آن‌ها به دنبال این موضوع باشند که ارزش پس انداز خود را حفظ کند. در این میان طلا، سکه و ارز مهم‌ترین انتخاب‌هایی است که می‌تواند این هدف را محقق کنند. به تازگی بورس هم که به نظر می‌رسد یگانه راه جذب نقدینگی‌های سرگردان در مسیر درست و غیر تورم زا است به آن پیوسته است. سه شنبه هفدهم تیر ۹۹  ماسک‌های در غلاف ماسک‌های در غلاف روح‌الله مهرجو‪-‬ امروز دیگر همه می‌دانیم که دست‌های آلوده را می‌توان شست و از شر ویروس منحوس کرونا نجات یافت به شرطی که به چشم، دهن و بینی خود نزنیم. امروز همه می‌دانیم که اگر سرفه کردیم و یا عطسه زدیم باید مقابل دهان خود را بگیریم. اگر دیگران هم سرفه و عطسه کردند باید از صورت خود به ویژه دهان و بینی مراقبت کنیم. بهترین راه مراقبت هم همین زدن ماسکی است که تا چندی پیش تنها پزشکان و پرستاران به ویژه جراحان و عوامل اتاق عمل آن را بر صورت خود می‌زدند؛ اما امروز همه باید آن را بر صورت بزنیم. قطعاً هیچ انسانی تمایل ندارد که این پارچه کش دار لعنتی را بر روی صورتش به صورت مداوم حمل کند و از این سو به سوی دیگر برود.
اگرچه در تعریف این مساله بسیار ساده به نظر می‌رسد و همه برای حفظ سلامتی خود مجبور هستند ماسک استفاده کنند، اما هستند افرادی که با علم نسبت به این موضوع معتقدند که کرونا نمی‌گیرند و زیر بار ماسک هم نمی‌روند. در این میان مسئولان وزارت بهداشت هم اقداماتی چون پویش «من ماسک می‌زنم» و یا تبلیغ‌هایی چون«ماسک من از تو محافظت می‌کند، ماسک تو از من» سعی می‌کنند جامعه را به این سمت سوق دهند تا کمتر شاهد شیوع این بیماری باشیم.
چهارشنبه یازدهم تیر ۹۹
 راز دست‌های به هم بسته راز دست‌های به هم بسته خودکشی در ایران همچون سایر کشورها وجود دارد، اما طبیعی است که بر اساس مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و فردی ابعادی متفاوت داشته باشد. آخرین اتفاقی که با واکنش زیادی مواجه شد خودکشی دختر خاله و پسرخاله‌ای بود که با بستن دست یکدیگر، خود را در سد غرق کردند و پایانی دراماتیک را خلق کردند. در بازخورد اجتماعی برای عموم مردم اتفاقی تاثر‌آور است که پس از مدتی فراموش می‌شود و تنها ممکن است نویسندگان یا پژوهشگران در آینده به عنوان مثالی از آن یاد کنند. در این نوع اتفاقات سوال اساسی این است که چرا این اتفاق رخ داد؟ شنبه هفتم تیر ۹۹ کنار رفتن مصلحت‌های کلیشه‌ایِ برخورد با دانه‌درشت‌ها در قوه قضائیه/ رئیسی با شاه‌مهره‌ها هم تعارف ندارد کنار رفتن مصلحت‌های کلیشه‌ایِ برخورد با دانه‌درشت‌ها در قوه قضائیه/ رئیسی با شاه‌مهره‌ها هم تعارف ندارد در همین خصوص روح‌الله مهرجو، استاد دانشگاه و پژوهشگر امور اجتماعی با بیان اینکه مبارزه گسترده با فساد که قوه قضائیه آغاز کرده در شرایط فعلی یک اتفاق امیدبخش در جامعه است، اظهار کرد: در شرایطی که وضعیت اقتصادی مناسب نیست و دغدغه مردم تأمین معیشت است اخبار مبارزه با فساد می‌تواند برای مردم روحیه بخش باشد. شنبه هفتم تیر ۹۹ انسانیت را دریابیم انسانیت را دریابیم فروش نوزادان پدیده جدیدی به حساب نمی‌آید، زوج‌های بدون فرزند که امکان باروری برای آن‌ها فراهم نیست، به دنبال راه‌هایی می‌گردند که طعم پدر و مادر شدن را بچشند. صف در مقابل پرورشگاه‌های بهزیستی برای نوزادانی که تازه به دنیا آمدند گواه بر این مدعا است اما سخت‌گیری‌ها و البته کمبود نوزادی که هنوز امکان به خاطر سپردن خاطره‌ای را ندارد، تا پدر و مادر از نو برای او دنیایی تازه بسازند، باعث می‌شود که دلالان که در همه جا حضور دارند، اینبار نیز به طمع اسکانس دست به کار شوند و نوزادان خانواده‌های کم بضاعت را به دستان زوج‌های در حسرت فرزند بگذارند. همه می‌دانیم که عبارت رایج این دلالان هم برای نرم کردن دل پدر و مادر که از فقر می‌خواهد به دوری فرزندنش تن دهد چیست: « پیش پدر و مادر فقیر که بماند آینده‌ای ندارد، اما اگر به این زوج پولدار و با سواد بسپارید حداقل روزهای خوبی خواهد داشت». جمعه ششم تیر ۹۹