menusearch
mehrjoor.ir

ماسک‌های در غلاف

جستجو
۱۳۹۹/۴/۱۱ چهارشنبه
(3)
(0)
ماسک‌های در غلاف
 ماسک‌های در غلاف

روح الله مهرجو‪-‬ امروز دیگر همه میدانیم که دستهای آلوده را میتوان شست و از شر ویروس منحوس کرونا نجات یافت به شرطی که به چشم، دهن و بینی خود نزنیم. امروز همه میدانیم که اگر سرفه کردیم و یا عطسه زدیم باید مقابل دهان خود را بگیریم. اگر دیگران هم سرفه و عطسه کردند باید از صورت خود به ویژه دهان و بینی مراقبت کنیم. بهترین راه مراقبت هم همین زدن ماسکی است که تا چندی پیش تنها پزشکان و پرستاران به ویژه جراحان و عوامل اتاق عمل آن را بر صورت خود میزدند؛ اما امروز همه باید آن را بر صورت بزنیم. قطعاً هیچ انسانی تمایل ندارد که این پارچه کش دار لعنتی را بر روی صورتش به صورت مداوم حمل کند و از این سو به سوی دیگر برود.
اگرچه در تعریف این مساله بسیار ساده به نظر میرسد و همه برای حفظ سلامتی خود مجبور هستند ماسک استفاده کنند، اما هستند افرادی که با علم نسبت به این موضوع معتقدند که کرونا نمیگیرند و زیر بار ماسک هم نمیروند. در این میان مسئولان وزارت بهداشت هم اقداماتی چون پویش «من ماسک میزنم» و یا تبلیغهایی چون«ماسک من از تو محافظت میکند، ماسک تو از من» سعی میکنند جامعه را به این سمت سوق دهند تا کمتر شاهد شیوع این بیماری باشیم.
به ویژه اینکه در تابستان دوباره این بیماری اوج گرفته و همه را نگران کرده است. همه
به جز برخی از جوانان که معتقدند این ماسک با تیپ و قیافه آنها سازگار نیست و به عبارتی بی کلاسی به حساب میآید، شاید برخی هم آن را نوعی ضعف و نزدن ماسک را نوعی امتیاز
میدانند که نسبت به باقی مردم و هم
سن و سالان خودشان از آن برخوردار هستند.
این اتفاقات ریشه در مسائل اجتماعی و خانوادگی دارد، اینکه برخی از جوانان این مسائل را برای خود افت میدانند به چند مساله باز میگردد: ابتدا اینکه پدر، مادر، برادر و یا خواهر این مساله را سوسول بازی میداند و زیر بار ماسک نمیرود و جوانان و نوجوانان نیز ناخودآگاه تحت تاثیر آنها حاضر نیستند که ماسک بزنند و نمیدانند عدم مسئولیت پذیری آنها چه عواقبی برای خودشان و سایر افراد جامعه دارد.
از سوی دیگر افراد میتوانند تحت تاثیر گروه دوستان قرار گیرند به طوری که برخی از افراد به دلیل باورهای نادرست حاضر نیستند به مسائل بهداشتی گردن نهند. برخی نیز به دلیل مقاومتی که در برابر رعایت قانون در هر مسالهای دارند، زیر بار ماسک نمیروند.
بدیهی است که دولت برای پیشرفت کار در هر حوزهای به همکاری و همراهی مردم نیاز دارد و اگر این اتفاق در هر بخشی به ویژه بیماری مهلکی چون کرونا رخ ندهد، موفقیت نیز حاصل نخواهد شد.
طبیعی است که هرچقدر کادر درمان حاذق و دلسوزی وجود داشته باشد، اما شهروندان مسئولیت پذیری در جامعه حضور نداشته باشند، همه تلاشها بی ثمر خواهد بود و عایدی نخواهد داشت.
در این میان دولتها باید برای حل این معضل چاره اندیشی کنند.
برخی از کشورها حتی کشورهای پیشرفته و جهان اولی مقررات سختی برای استفاده از ماسک و رعایت مسائل بهداشتی وضع کردند و حتی جرایمی وضع کردند تا مردم به ماسک گردن نهند. اما در کشور ما قاعدتاً مسوولان از این نوع تصمیمات کمتر استفاده میکنند که اغلب به خصوصیات جامعه بازمیگردد.
دولت در این مورد هم کارهای تبلیغی را در پیش گرفته تا مردم را قانع کند که از ماسک استفاده کنند و به خود و دیگران رحم کنند. همچنین تا کنون هم خبری از سختگیریهای قهری حداقل در بازه زمانی فعلی نیست.
با این وجود آموزش در خانواده و مدارس را نباید از یاد برد، سیستم آموزشی ما باید بتوانند افرادی تربیت کند که به راحتی و بدون مقاومت تصمیم مسوولان را بپذیرند و به شکلی خود را نسبت به رخدادهای جامعه مسئول بدانند، اتفاقی که کمتر رخ میدهد و تنها به اشخاص مربوط میشود به طوری که اگر فرد در خانواده این مسوولیت پذیری را بیاموزد در جامعه نیز به کار خواهد گرفت و اگر آموزش را نبیند، در مواقع بحرانی حادثه ساز میشود. در این میان میتوان کرونا را یک تلنگر دانست تا بخشی از جامعه نسبت به مسوولیتهای اجتماعی خود بیشتر آگاه شده و آنها را اعمال کنند.
آموزشهای شهروندی در مدارس و توسط سمنها گامهای اولیهای است که میتواند جامعه را در این مسیر قرار دهد و مردم را به شکلی آماده کند که در هر بحران رفتار معقول و منطقی از خود نشان دهند. اگر تحقیق جامعی صورت گیرد، خواهیم دید که اکثر افرادی که امروز ماسک نمیزنند، در بلایی چون زلزله یا سیل هم نه صف را رعایت میکنند و نه از آذوقهها به سهم خود قانع هستند.
بدون تردید باید جوانان را به این سمت سوق داد که نسبت به آینده و دیگران به ویژه پدر و مادر خود مسئول هستند و نزدن ماسک یا جبهه گرفتن در مقابل قانون در حوزههای مختلف نشانه بزرگ شدن نیست.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر