menusearch
mehrjoor.ir

کلاب هاوس نمی‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات داشته باشد

جستجو
۱۴۰۰/۱/۳۰ دوشنبه
(4)
(0)
کلاب هاوس نمی‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات داشته باشد
کلاب هاوس نمی‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات داشته باشد

یک پژوهشگر حوزه رسانه در ارتباط با این که برخی می‌گویند کلاب هاوس در انتخابات پیش رو نقش تعیین کننده ای را ایفا خواهد کرد، گفت: انتخابات یک پدیده پیچیده چندوجهی است و نمی‌توان بهره مندی از یک شبکه اجتماعی را به عنوان یک عامل مهم در موفقیت و یا عدم موفقیت یک کاندیدا در این فضا برشمرد.

روح الله مهرجو در گفت وگو با خبرنگار حوزه آموزش خبرگزاری آنا در ارتباط با شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» (Club House) و قابلیت‌‌‌‌های این رسانه اظهار کرد: این شبکه اجتماعی رسانه ای مبتنی بر صوت است که به افراد این امکان را می‌دهد تا به صورت زنده با هم به گفت وگو بپردازند.

وی ادامه داد: کلاب هاوس به عنوان یک رسانه صوتی در فضای مجازی تاکنون توانسته مخاطبان زیادی را برای خود دست و پا کند ولی همچنان مسیر طولانی تا رسیدن به شبکه‌‌‌‌های اجتماعی پرطرفداری همچون فیسبوک، یوتیوب، اینستاگرام و ... در پیش دارد. شاید بتوان یکی از دلایل آن را انحصار این شبکه اجتماعی برای کاربران سیستم عامل گوشی‌‌‌‌های آیفون دانست، هر چند که شنیده ها حاکی از ان است که نسخه اندرویدی کلاب هاوس نیز به زودی عرضه خواهد شد.

این کارشناس حوزه رسانه در ادامه به برخی از ویژگی‌‌‌‌های کلاب هاوس پرداخت و گفت: این رسانه از چند منظر حائز اهمیت است؛ یکی از این موارد این که به طور کامل رسانه ای تعاملی است و همه افرادی که در اتاق گفت وگوی آن حضور دارند می‌توانند در ارتباط با یک موضوع به بیان نظرات و دیدگاه هایشان بپردازند.

مهرجو افزود: بعضاً گفته می‌شود که در انتخابات پیش رو این رسانه می‌تواند نقش مهمی را با توجه به شرایط کرونایی و محدودیت‌‌‌‌های مربوط به آن ایفا کند اما باید گفت که ویژگی‌‌‌‌های این رسانه به نظر نمی‌رسد آن گونه که می‌گویند در چنین رویداد مهمی تعیین کننده باشد.

وی بیان کرد: در کلاب هاوس برای حضور مخاطبان محدودیت وجود دارد به طوری که ظرفیتی حدود ۸ هزار نفری برای آن تعیین شده است. همچنین گفت وگوها در این شبکه اجتماعی قابلیت آرشیوی ندارد و باید به صورت زنده و همزمان باشد که این موضوع به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به انتخابات از جذابیت آن بکاهد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: البته باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که انتخابات یک پدیده پیچیده چندوجهی است و نمی‌توان بهره مندی از یک شبکه اجتماعی را به عنوان یک عامل مهم در موفقیت و یا عدم موفقیت یک کاندیدای خاص در این فضا برشمرد. آرایش سیاسی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی و بسیاری از عوامل دیگر از موضوعاتی است که این رویداد مهم را تحت تأثیر قرار داده و تا لحظه آخر آن را غیرقابل پیش بینی می‌کند.

مهرجو در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که ظهور و بروز شبکه‌‌‌‌های اجتماعی رایگان در دنیا براساس چه سازوکاری است و اساساً این رسانه ها چگونه درآمدزایی می‌کنند، گفت: این سؤالی است که بسیاری از افراد دارند، واقعاً چرا هر روز ارزش این شرکت ها افزایش می‌یابد؟ یا چرا این شرکت ها کارکنان بسیاری استخدام می‌کنند. یکی از مشتریان ثابت شبکه‌‌‌‌های اجتماعی بنگاه‌‌‌‌های اقتصادی هستند. به طوری که محتوا‌‌‌‌های منتشر شده و رد و بدل شده را تحلیل می‌کنند و نتایج آن برای تولید کالا و ارائه خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد و بنگاه‌‌‌‌های اقتصادی برای موفقیت در امور خود به نتایج آن بسیار بها می‌دهند. البته می‌تواند کارکرد‌‌‌‌های دیگر هم داشته باشد مانند یوتیوب که آگهی‌‌‌‌های تبلیغاتی را در میان ویدیو‌‌‌‌های خود قرار داده است.

وی همچنین در خصوص صحبت هایی که مبنی بر فیلتر شدن کلاب هاوس مطرح می‌شود نیز عنوان کرد: البته هنوز به طور رسمی اعلام نشده که فیلتر شده است و مشخص نیست که اختلال به وجود آمده به چه دلیل است اما فعلاً به نظر می‌رسد که تنها اینستاگرام به عنوان شبکه اجتماعی خارجی در ایران به صورت رسمی پذیرفته شده و دیگر شبکه ها یا فیلتر هستند و یا اقبالی در ایران ندارند.

این فعال رسانه در پایان در خصوص این که روند توسعه رسانه ها هم بیان کرد: ما همچنان می‌توانیم به انتظار بنشینیم تا علم و فناوری ما را غافلگیر کند؛ روزی با پیدایش اینترنت، تلویزیون و رادیو و حتی تلفن همراه فکر می‌کردیم که به آخر پیشرفت تلکنولوژی رسیدیم اما از آن زمان تا کنون به صورت مداوم و هر روز غافلگیر می‌شود و باید همچنان منتظر بمانیم که پیشرفت و تکنولوژی چه چیزی برای ما دارد. به نظر می‌رسد که اینترنت اشیاء و مقوله ای به نام شبکه اجتماعی همچنان می‌توانند برای ما سوپرایز داشته باشند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

32 نظر