menusearch
mehrjoor.ir

کتاب؛ گمشده عصر ارتباطات

جستجو
۱۳۹۹/۳/۳۰ جمعه
(0)
(0)
کتاب؛ گمشده عصر ارتباطات
کتاب؛ گمشده عصر ارتباطات

نویسنده :  روح الله مهرجو،استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه اجتماعی

تا اوایل قرن بیستم که هنوز تلویزیون رسانه گرم و مورد علاقه مارشال مک لوهان، بزرگترین نظریهپرداز ارتباطات همهگیر نشده بود، کتاب همدم و همراه و اکثر انسانها بهویژه در دنیای غرب بود. در آن زمان برخلاف امروز که بیشتر مطالب کپسولی ارسالشده از طریق شبکههای اجتماعی مورد پسند قرار میگیرند، کتابهای حجیم بیشتر مورد استقبال قرار میگرفت، چراکه کتاب یگانهعامل پرکردن اوقات فراغت بود اما با رشد تکنولوژی، همهگیری تلویزیون و ترکتازی سینما، کمکم کتابها مجبور به رعایت رژیم رسانه گرم شدند و از حجم آنها کاسته شد. اما در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیستویکم رژیم تبدیل به سوءهاضمه شد و کتاب با بیمهری در کشورهای جهان سوم یا همان «جنوب جهان» مواجه شد. اغلب انسانها وقت دارند ساعتها در فضای مجازی محتواهای بیمعنا را که گاهی برای پرکردن خلأهای درونی انسانها تولید شدند با آبوتاب دنبال کنند، اما برای خواندن ورقهای دوستداشتنی و خوشبوی کتاب وقتی نیست و همه گرفتاری و مشکلات دارند. در این میان از آموزشوپرورش و آموزش عالی هم بخاری درنمیآید؛ نه خبری از آموزش چگونهخواندن و چه چیزی خواندن است و نه تکالیفی که بتواند دانشآموزان و دانشجویان را بهسمت مطالعه بیشتر و تحقیق و پژوهش سوق دهد. همچنان امتحان و حفظکردن شب امتحان از همان زمانی که میرزاحسن رشدیه نظام نوین آموزشی را به ایران آورد، ادامه دارد و چیز زیادی گیر دانشآموزان نمیآید. شاید نخستینبار خطر رسانههای گرم را ویل دورانت، نویسنده شهیر و بزرگ آمریکایی متوجه شد، همان زمان که برای پاسداشت تاریخ و تمدن به استودیوهای هالیودی میرفت تا آنها را فیلم کند یا یادداشتهای «قهرمانان تاریخ» را تدوین میکرد تا خلاصهای از تاریخ تمدنش برای خوانندگان کمحوصله ارائه دهد. ویل دورانت زمانی از این خطر می‎گفت که هنوز شبکههای اجتماعی را درک نکرده بود. البته فراگیری شبکههای اجتماعی و محبوبیت شبکه اینستاگرام اتفاقی دیگر را خبر میدهد که مردم حتی به خواندن آن نوشتههای کپسولی تلگرام، ایتا، بله و... هم رضایت ندارند و بیشتر ترجیح میدهند با عکس و فیلم، پیامهای خود را دریافت کنند و همین مساله ممکن است در آینده شبکههای اجتماعی را بهسمت فیلم و عکس بیشتر سوق دهد و این مساله برای خواندن و نوشتن آفت بزرگتری به حساب میآید. اما سوالی که باید به آن در شرایط فعلی سخن گفت این است که چگونه میتوان کتاب را به خانوادهها بازگرداند؟
یکی از مشکلاتی که امروز سدی درمقابل مطالعه ایجاد کرده، نداشتن مهارت خواندن است. آموزش چگونه مطالعهکردن باید از همان روزهای نخست سوادآموزی به دانشآموزان ارائه شود تا از خواندن رویگردان نشوند. در مرحله دوم نیز عادت به مطالعه باید در افراد ایجاد شود که این امر طی فرآیندی حسابشده و برنامهریزیشده صورت میگیرد تا دانشآموزان و دانشجویان درطول تحصیل خود را با کتاب مأنوس کنند. عنصر مطالعه به سیستم آموزشی کمک شایانی خواهد کرد، چراکه در کشف استعدادهای افراد تاثیرگذار است. درطول مطالعه افراد به علایق خود پی برده و درک میکنند که به چه حوزهای علاقه دارند و برهمان اساس میتوان برای نیروی انسانی بهعنوان مهمترین عامل توسعه برنامهریزی کرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

2 نظر
فرزانه واعظ زاده
جمعه سی ام خرداد ۹۹
پاسخ
()
()
فرزانه واعظ زاده
باسلام در بحث مطالعه وعلاقه مندي افراد به کتاب خواندن بايد گفت اين امر بايد از کودکي درفرد توسط خانواده نهادينه شود خانواده مهمترين نقش را دراجراي اين فرايند دارد . در دوره ابتدايي دانش آموزان طرحي در مدارس وجود دارد به نام مهارتهاي زندگي که يکي ازاين مهارتها قصه گويي وداستان نويسي است وقتي کودک مطالعه داشته باشد وکتاب بخواند ميتواند قصه بگويد وداستان بنويسد.درخانواده ميتوان برنامه ريزي نمود وزمان خاصي را جهت مطالعه فرزندان وحتي پدر ومادر قرار داد مثلا زمان بين ۱۰تا۱۵ دقيقه زمان خوبي براي خواندن ومطالعه است چه بسا که وقتي علاقه مندي ايجاد شود زمان بيشتري نيز صرف مطالعه خواهد شد وقتي فرزندان دريک خانواده هرروز شاهد مطالعه کتاب توسط پدر ومادر خود باشند ناخودآگاه آنها نيز علاقه مند خواهند شد چه نيکوست به فرزندان خود بياموزيم حتي اگر در فضاي مجازي ميخواهند مطلبي را درج نمايند از دانسته ها وعلم خود که دراثر مطالعه به دست آمده استفاده نمايند واز کپي کردن مطالب دوري نمايند واين امر براي ايشان لذت بخش تر خواهد بود. وراه ديگر علاقه مند کردن فرزندان به مطالعه هديه کردن کتاب به ايشان است البته اگر از علاقه مندي فرزندان خود به سبک و متن کتاب آگاه باشيم خوب بهتر ميتوانيم کتاب مورد نظر را تهيه کنيم. بااميد به اينکه بتوانيم فرهنگ کتاب خواني ومطالعه را درميان فرزندان خود پربارتر کنيم. موفق ومويدباشيد.
سبیده باقری
جمعه سی ام خرداد ۹۹
پاسخ
()
()
سبیده باقری
استاد ارجمندم جناب اقاي مهرجو قدردانتونم ممنون مقاله بسيار زيبا وقابل تاملي بود