menusearch
mehrjoor.ir

عذرخواهی دسته جمعی همه مقصران سقوط بوئینگ در رسانه ملی/ برخی از مسولان دانسته یا نادانسته به مردم دروغ گفتند

جستجو
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ یکشنبه
(1)
(0)
عذرخواهی دسته جمعی همه مقصران سقوط بوئینگ در رسانه ملی/ برخی از مسولان دانسته یا نادانسته به مردم دروغ گفتند
عذرخواهی دسته جمعی همه مقصران سقوط بوئینگ در رسانه ملی/ برخی از مسولان دانسته یا نادانسته به مردم دروغ گفتند
روح الله مهرجو استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی درگفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو گفت: همه مسؤولانی که در این ماجرا دست داشتند و یا افرادی که دانسته یا نادانسته به مردم دروغ گفتند، به صورت دسته جمعی در رسانه ملی از مردم عذرخواهی کنند.
 
 مهرجو با بیان اینکه همه ما از بروز سانحه دردناک هواپیایی مسافربری خطوط هواپیمایی اکراین بهت زده و عزادار هستیم اظهار کرد: امروز همه مردم ایران از این حادثه دلخراش اندوگین هستند و غم سنگینی را تحمل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه جامعه به مسؤولان و دست اندارکاران اعتماد دارد و گفته آنان را پذیرفته بود افزود:، اما وقتی مشخص شد که واقعیت از لونی دیگر است، مردم ناراحت شدند و انتظار نداشتند که حقیقت از آنان پنهان شود.

این استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه در همه این سال‌ها مردم در کنار مسؤولان و دست اندرکاران بودند و هر زمان آنان نیاز داشتند به میدان آمدند تصریح کرد: بنابراین مردم انتظار نداشتند که پس از مدتی مسؤولان آنچه را که با قاطعیت تکذیب می‌کردند را قبول کنند.

مهرجو با اشاره به اینکه پس از گذشت این اتفاقات عکس العمل مناسب از سوی مسؤولان بسیار ضروری است ادامه داد: امروز بسیاری از دست اندر کاران از تحقق و تفحص کامل و برخورد جدی خبر می‌دهند که باید هرچه سریعتر انجام شود و با تعویق انداختن این امر اشتباه سوم رخ ندهد.

وی با تأکید بر اینکه امروز آلام مردم را باید با یک تصمیم به موقع و قاطع کاهش داد خاطرنشان کرد: بدون تردید این غم بزرگی است که باید هرچه سریعتر از تبعات آن بر جامعه کاسته شود.

استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی در ادامه با بیان اینکه، اما از چند نکته نباید غافل شد گفت: در چهل سال گذشته آنچه در ایران اسلامی برجسته و مورد توجه بوده است امنیت و ایجاد آرامش در جامعه است.

مهرجو با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین و نخستین وظایف حکومت تأمین آمنیت است اظهار کرد: برخی از متفکران اروپایی، چون توماس هابز ارزشمندترین پدیده زندگی اجتماعی انسان، امنیت دانسته و مهم‌ترین رسالت حکومت را برقراری امنیت، حفظ آرامش و پاسداری از جان و مال شهروندان اعلام کردند، اتفاقی که در ۴۰ سال گذشته به خوبی در ایران اسلامی اجرا شده است.

وی با بیان اینکه بدون تردید از اقدامات به موقع و سنجیده نیرو‌های نظامی، امنیتی و انتظامی نبود امروز وضعیتی بهتر از افغانستان، عراق، سوریه، یمن و ... نداشتیم افزود: بخش عمده‌ای از این تأمین امنیت بر عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است که همواره جان برکف از جان و مال مردم و خاک کشور حفظ و حراست کردند.

استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی با اشاره به اینکه این اتفاق دردناک با تمام عظمتی که دارد، نباید باعث شود که خدمات نیرو‌های نظامی و امنیتی را یکسره از خاطر ببریم و باعث تضعیف آن‌ها شویم تصریح کرد: بدون تردید این خطای انسانی نابخشودنی خواهد بود و باید برخورد لازم صورت گیرد تا اعتماد جامعه خدشه دار نشود.

مهرجو با بیان اینکه بدون تردید امنیت امروز را مدیون تیزهوشی و تلاش‌های شبانه روزی و بی وقفه سردار سلیمانی‌ها در جبهه‌های نبرد هستیم ادامه داد: سربازان پاسدار وطن همواره در نزد مردم عزیز و صاحب عزت هستند و بدون تردید آنان در این راه قصوری نکردند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر واکنش مردم در سطح جامعه احساسی است خاطرنشان کرد: واقعیت آن است که امروز مردم در گفتگو‌های خود به دنبال مقصر می‌گردند و گاهاً احساسی برخورد می‌کنند.
 

 

استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه برآوردن خواسته‌های مردم با توضیح و توجیه افکار عمومی باید همراه باشد گفت: تردیدی نیست که برخی از ملاحظات امنیتی را نمی‌توان در جامعه جار زد، اما می‌توان همین مسأله را توضیح داد.


مهرجو با اشاره به اینکه حتی اگر نمی‌توان مقصر را معرفی و مجازات کرد باید به مردم بگوییم اظهار کرد: بدون تردید اگر صادقانه با مردم سخن بگوییم نتیجه مطلوب به دست می‌آید، ضمن اینکه دلجویی مناسب نیز از خانواده‌های مصیبت دیده به عمل آید.

وی با بیان اینکه همه افرادی که دروغ گفتند باید عذر خواهی کنند افزود: تمامی افرادی که اظهار نظر کردند و به دروغ به صورت دانسته و یا نادانسته مطالبی را منعکس کردند، حتی به صورت دست جمعی در رسانه ملی حاضر و عذر خواهی کنند.

استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی با اشاره به اینکه رسم عذرخواهی مسؤولان باید در کشور ساری و جاری شود تصریح کرد: شاید خون این شهدا باعث شود که این رسم در کشور رخ دهد و برای آیندگان مثمر ثمر باشد.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر