menusearch
mehrjoor.ir

تبعات یک تصمیم مدیریتی در حوزه آموزش و پرورش با شیوع کرونا/ تکلیف نظام آموزشی در دوران پساکرونا چه می‌شود؟

جستجو
۱۴۰۰/۱/۹ دوشنبه
(0)
(0)
تبعات یک تصمیم مدیریتی در حوزه آموزش و پرورش با شیوع کرونا/ تکلیف نظام آموزشی در دوران پساکرونا چه می‌شود؟
تبعات یک تصمیم مدیریتی در حوزه آموزش و پرورش با شیوع کرونا/ تکلیف نظام آموزشی در دوران پساکرونا چه می‌شود؟

یک کارشناس حوزه اجتماعی می گوید، تصمیم عقلانی این است که آموزش را به طور کامل به سمت مجازی شدن سوق ندهیم  و تا زمانی که جامعه از نظر زیرساخت های اقتصادی و فناوری به آمادگی لازم نرسیده، وارد این عرصه نشویم.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری آنا، شاید زمانی که با یک فوریت بهداشتی در سطح ملی مواجه می شویم، فرصت مناسبی برای تغییر مسیر در سیستم های مدیریتی کشور نبوده و پیشنهادهای مختلفی برای گذر از این رخدا پیش روی مدیران باشد؛ بر همین اساس بود که با شیوع کرونا همه آْنچه که بایسته سیستم آموزشی بود به یکباره دچار تحول شده و مسیر آموزش و پرورش در کشور تغییر کرد.

پاندومی کرونا وبه دنبال آن تعطیلی مداوم مدارس و دانشگاه ها، موضوع حائز اهمیتی بود که مسئولان این حوزه را برآن داشت تا وارد فاز اجرایی طراحی سازوکار آموزش مجازی جهت حفظ و برقراری نظام آموزشی در این شرایط شوند.

آموزش های مجازی یا همان غیرحضوری و آنلاین این روزها به صورت ناخواسته و اجباری بیش از ۹۰ درصد آموزش های کشور را در بر گرفته و دانش آموزان، دانشجویان، مراکز علمی و فرهنگی خصوصی و دولتی همه وهمه چاره ای جز بهره مندی از این فضا برای آموزش ندارند.

در این میان عدم آشنایی مردم و به عبارت بهتر عدم داشتن سواد رسانه ای و مجازی موجب شده است که استفاده از این ابزار مشکلاتی را برای کاربران داشته باشد.

به هرحال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که کرونا یک فرصتی را ایجاد کرده است تا دولت هم درزمینهٔ توسعه زیرساخت های آموزش مجازی و برطرف کردن مشکلات دیگر این حوزه اقدامات اساسی را انجام دهد که هنوز به طورکامل به مرحله ی اجرا نرسیده است و نواقص زیادی دارد.

 اما در خصوص مزایا و مشکلات آموزش مجازی و ادامه ی روند آموزش به صورت مجازی در شرایط پساکرونا  نظرات مختلفی وجود دارد.

در همین زمینه روح الله مهرجو در گفت وگو با خبرگزاری آنا در مورد آورده های آموزش مجازی و راه های جبران این کاستی گفت: امروز متوجه شدیم که جایگزین کردن کلاس های حضوری با غیر حضوری چه عواقبی دارد؛  و در عمل حداقل برای دانش آموزان این اتفاق نتایج خوبی به دنبال ندارد. در حال حاضر اگر والدین از سواد و اهتمام کافی برای راهنمایی و هدایت فرزندان خود برخوردار باشند،  می توان به تعلیم و تربیت امید داشت و در غیر این صورت مشخص نیست که دانش آموزان سال تحصیلی را چگونه گذراندند و به چه میزان اهداف آموزشی محقق شده است و البته این مسأله در آینده وبا تفاوت در سطح علمی افراد مشخص می شود.

وی افزود: نبود کلاس حضوری و نداشتن امکانات و آمادگی کافی برای کلاس های مجازی بیش از همه برای دانش آموزان ابتدایی به ویژه کلاس اول، خود را نشان می دهد؛ خصوصا این که شیوه نگارش امروزی با آنچه پدران و مادران آموختند متفاوت است. البته نباید انتظار داشته باشیم که والدین بتوانند از عهده این امر مهم به خوبی برآیند چرا که تعلیم و تربیت یک امر تخصصی است که معلم آموزش های لازم برای تحقق آن دیده است.

این کارشناس حوزه  اجتماعی با تاکید براین که عده ای اعتقاد دارند که  کرونا باعث شد که دیگر آموزش حضوری کم رنگ شود اظهار کرد: ممکن است که پس از کرونا، بحث آموزش در فضای مجازی با قوت پیگیری شود، اما در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی های موجود می توان امیدوار بود که کلاس درس، کتاب کاغذی و روزنامه همچنان به حیات فیزیکی خود ادامه دهند. ضمن آنکه برای همه گیری آموزش غیر حضوری به بسترهایی نیز نیاز داریم که باید فراهم شود، در حال حاضر در بسیاری از مناطق افرادی  وجود دارند که امکان فراهم کردن امکانات  لازم  آموزش غیر حضوری در بستر اینترنت را ندارند و این امردانش آموزان را با چالش مواجه کرده است.

مهرجو با بیان این که کرونا باعث ملموس تر شدن اختلاف طبقاتی در بین اقشار جامعه شده است ادامه داد: کرونا باعث شد که نابرابری امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در کشور عیان شود و دانش آموزان و والدین را با مشکل مواجه کند، همانطوری که مصداق های آن را در خودکشی کودک اهل جنوب دیدیم. البته در کنار آن کمیت و کیفیت اینترنت نیز مطرح است که توان تأمین نیازهای آموزش غیر حضوری را در حال حاضر ندارد و با توجه به سیاست های فعلی به نظر می رسد که در آینده کوتاه مدت نیز این نقصان رفع نشود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگارآنا در مورد مجازی شدن سیستم آموزشی در پساکرونا گفت: پاسخ به این سؤال که در آینده چه اتفاقی می افتد تا اندازه ای دشوار است، اما اینکه در سراسر کشور به طور یک دست ما آموزش غیر حضوری داشته باشیم، قطعا نخواهد بود؛ چراکه با توجه به زیرساخت ها و امکانات موجود در برخی از مناطق عده ای از آموزش مدرن بهره می برند و بخشی همچنان در سنت باقی خواهند ماند.

این استاد دانشگاه ضمن بیان این که آموزش مجازی در کوتاه مدت می تواند تا حدود زیاد موفق باشد نه در مدت زمان طولانی افزود: درواقع زمانی مشکل عیان می شود که  دانش آموزان کلاس های مجازی به دانشگاه وارد شوند و آن جا سرآغاز چالش های جدیدی خواهد بود که آموزش عالی را نیز دچار مشکل خواهد کرد و کیفیت دانش افراد با سوالات اساسی روبه رو خواهد شد.

مهرجو با بیان این موضوع که نظام آموزش مجازی موفق نخواهد بود و همانند بسیاری از فرآیندها ناقص رها می شود تصریح کرد:  عقلانی تر این خواهد بود که آموزش را به سمت مجاز شدن به طور کامل را سوق ندهیم  و تا زمانی که جامعه از نظر زیرساخت های اقتصادی و فناوری به آمادگی لازم نرسیده، وارد این عرصه نشویم.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر