menusearch
mehrjoor.ir

روح الله مهرجو- پژوهشگر اجتماعی خودباوری منشا توسعه و پیشرفت کشور

جستجو
۱۳۹۷/۱۱/۲۳ سه شنبه
(0)
(0)
روح الله مهرجو- پژوهشگر اجتماعی خودباوری منشا توسعه و پیشرفت کشور
روح الله مهرجو- پژوهشگر اجتماعی خودباوری منشا توسعه و پیشرفت کشور

روح الله مهرجو- پژوهشگر اجتماعی
خودباوری منشا توسعه و پیشرفت کشور 

اجتماعی - تاریخ: ۲۱-۱۱-۱۳۹۷, ۱۲:۰۱ 
در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی توجه به شعار دهه فجر می‌تواند ساعت‌ها بحث و گفت‌و‌گو به خود اختصاص دهد و کاغذهای زیادی را پر کند. در این روزهایی که دشمن اعلام کرده بود ایران به خود جشن چهل سالگی انقلاب را نمی‌بیند اما دید، باید به این مسئله پرداخت که چرا باید به گذشته افتخار کنیم و به آینده امید داشته باشیم.
بررسی انقلاب اسلامی و آنچه رخ داده است را می‌توان در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری ترسیم کرد و به بررسی آن پرداخت.
در همین ابتدای کار باید اعلام کرد که انقلاب اسلامی یک رویداد نرم افزاری بود که به خاطر مادیات شکل نگرفت، بلکه اهداف دینی و سیاسی برایش بیشتر حائز اهمیت بود و همه دستاوردهای سخت افزاری و توسعه‌های کمی در ابعاد مختلف مولود همین دستاوردهای معنوی است.
در رژیم طاغوت، شاه همواره در تلاش بود تا نزدیکی خود به آمریکا را حفظ کند، ژاندارم منطقه باشد و به طور مداوم با پول نفت اسلحه بخرد و زرادخانه‌های بزرگی تشکیل دهد. شاه مملکت را همچون ملک شخصی خود تصور می‌کرد که می‌تواند در آن با تانک و هواپیماهایی آمریکایی به بازی بپردازد. هر روز مستشاران آمریکایی در کشور افزوده می‌شدند و تسلط خود در امور کشور را تعمیق می‌دادند. در این میان ابتکار عملی برای مسئولان ایرانی باقی نمانده بود. اکثر آنان نیز برای حفظ میز و پست خود سرسپردگی آمریکا را پذیرفته بودند. طاغوت قبول کرده بود که باید حق توحش هم بپردازد و در داخل کشور صلاحیت رسیدگی به تخلف مستشاران و شهروندان عزیزدردانه آمریکایی وجود ندارد و باید در همان مهد به اصطلاح دموکراسی و حقوق بشر به تخلفات آنان پرداخته شود. 
از سوی دیگر آمریکایی‌های دوستداشتنی شاه، در تلاش بودند که ظاهر و باطن دین در جامعه را به حاشیه برانند و باشگاه‌ها و کلوپ‌هایی به سبک غربی دایر کنند تا جوانان ایرانی نیز به مانند آنان رشد و نمو کنند. 
همه این‌ها برای ملتی که عشق حسین(ع) را در سینه و قلب خود داشت و برای مظلومیت مردان کربلا گریسته بود، قابل تحمل نبود و در نهایت مردی از سلاله پاک حسینی قیام کرد و با همراهی ملت و پشتیبانی الهی به همه کج‌اندیشی‌ها، حقارت‌ها و توهین‌ها پایان داد. پیروزی انقلاب اسلامی استعمار را که ملت ایران را به استعباد گرفته بود، برای همیشه از سرزمین همیشه خدایی ایران بیرون راند و استقلال سیاسی را که بزرگترین و مهمترین خواسته ملت ایران و انقلاب بود، محقق کرد. ملت ایران پس از سال‌ها که سفارتین برای آن تصمیم می‌گرفت رها شد و سرنوشت خود را به دست گرفت. حاکم شدن مردم بر سرنوشت خود، بالاترین دستاوردها را برای ایران داشت که مهمترین آن اعتماد به نفس و روحیه خودباوری بود. در اصل کشوری که روزگاری متهم شد لولهنگ هم نمی‌تواند بسازد امروز دست به انقلابی بزرگ زد، کشورش را از استعمار و استبداد رهایی داد و در نتیجه پیشرفت و توسعه را به ارمغان آورد. در این میان کشوری که همه پروژه‌های عمرانی و خدماتی‌اش نصیب کشورهای غربی به ویژه آمریکا می‌شد، امروز با اتکا بر توان و دانش داخلی به پیش می‌رود و نیازی به مستشاران آمریکایی ندارد.
خدمات رسانی به شهرها و روستاها آغاز می‌شود و امکانات اولیه‌ای چون آب شرب سالم، برق و گاز به همه نقاط کشور تسری می‌یابد. در کنار همه خدمات انقلابی در حوزه گسترش امکانات، دشمن زخم خورده که هرگز متوجه نشد از چه جناحی مورد حمله قرار گرفته است و تا کنون نیز از درک رمز پیروزی انقلاب عاجز مانده است، به خود آمده و شروع به مانع‌تراشی می‌کند تا دستاوردهای انقلاب ادامه پیدا نکرده و به دیگر کشورهای جهان نیز سرایت نکند. البته دیگر دیر شده بود و انقلاب اسلامی با گوشت و پوست و جان ملت بزرگ ایران عجین شده بود. دشمن که جنگ تحمیلی‌ را به راه‌انداخته بود تا مانع گسترش و پیشروی انقلاب شود، حالا می‌دید جوانایی که- روزگاری برای آنان برنامه ریزی می‌کرد تا به سبک غربی رشد و نمو یابند،- چگونه با تربیت دینی، سینه در برابر گلوله‌ها سپر می‌کنند و معبرهای پر از مین را با جانش می‌گشایند. جنگ تحمیلی که پایان می‌یابد، بار دیگر توسعه کشور شتاب می‌گیرد، دانشگاه‌های علوم پزشکی گسترش می‌یابند و کشور که مجبور بود تا از هند، پاکستان و بنگلادش پزشک عمومی وارد کند، به یکی از معتبرترین مراکز درمانی جهان بدل شده و سخت‌ترین عمل‌های جراحی را انجام دهد و امروز به نقطه‌ای برسد که برای 
صنعت گردشگری سلامت برنامه ریزی کند و مقصد بسیاری از گردشگران خارجی جهت درمان بشود. 
سیستم آموزشی نه تنها در حوزه پزشکی بلکه در تمامی زمینه‌ها فعال می‌شود تا رتبه ۱۵ علمی در جهان را عاید ایران اسلامی کند و بیشترین تعداد مقالات ISI در منطقه را ارائه دهد که نفر دوم با ۱۵ هزار مقاله اختلاف پشت سر او قرار گیرد.
امروز از کشور ۸۰ میلیون نفری، ۱۰ میلیون نفر دانش آموخته دانشگاهی و ۴.۵ میلیون نفر دانشجو هستند که توانستند رتبه ششم علم نانو، دومین رتبه سلول‌های بنیادی و بسیاری دیگر از قله‌های رفیع علمی چون دانش هسته‌ای را فتح کنند و جزء هشت کشوری باشند که به این علم دسترسی دارند. 
دانشمندان این مرز و بوم چنان دشمن را عصبانی می‌کنند که دست به ترور می‌زد. اما این بار هم راه را به مانند هشت سال جنگ تحمیلی اشتباه رفته است چرا که اگر احمدی‌روشن و تهرانی مقدم را ترور کند، این ملت ظرفیت آن را دارد که بلافاصله جای خالی این مردان بزرگ را پر کند و با صلابت‌تر از گذشته به مسیر خود ادامه دهد.
به برکت همین دانشمندان است تا کشوری که دیروز سیم خاردار هم نمی‌توانست تولید کند، امروز موشک‌های دوربردی را طراحی نماید که قابلیت هدایت‌گری داشته باشد و هیچ قدرت جهانی جرئت حمله به آن را نداشته باشد و شب‌ها را با ترس به صبح برساند. چرا که در عرصه بین الملل ملت‌های مظلوم، ایران را می‌ستایند و آن را شایسته رهبری جهان اسلام می‌دانند و امام خمینی(ره) را الگویی قرار دادند که می‌توان با الهام از او به حکومت استکبار پایان داد.
امروز جمهوری اسلامی می‌تواند امنیت منطقه را تامین کند و به فعالیت داعش که منابع سرشار سعودی و حمایت غربی و آمریکایی را دارد، پایان دهد و سوریه و عراق را از چنگال افراطیون برهاند و در اختیار مردمش قرار دهد. 
اگرچه امروز تحریم‌های اقتصادی و البته برخی از سوءتدبیرها و نامدیریتی‌های داخلی مشکلاتی را در معیشت مردم ایجاد کرده است اما همچنان ادامه راه روشن است و همه به خوبی می‌دانند که جهان برای جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه‌ای قرار داده است و این ملت می‌تواند این جایگاه را کسب کند و به قرن‌ها سلطه مستکبران پایان دهد. 
امروز بدون شک ایران اسلامی با یافتن گفتاری نو برای بیان ارزش‌ها و اهداف انقلاب اسلامی از یک سو، پایان دادن به سوء تدبیرهای داخلی و مشکلات اقتصادی از سوی دیگر و کشیدن خط بطلانی روی مرزبندی‌های جناحی می‌تواند مسیر 
پر تلاطمی راکه آزادانه انتخاب کرد و با تمام پستی و بلندی‌ها ادامه داد را همچنان دنبال کند تا این انقلاب را به دست صاحب اصلیش، امام زمان(عج) برساند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر